Én egy egyszerű polgár vagyok, de számomra úgy tűnik, hogy a Fidesz stabil uralmára sem a politológusok, sem a baloldali újságírók, sem a politikusok nem lelték meg az igazi magyarázatot. Igaz, hogy sokan megpróbálják újra, meg újra, ráadásul olyanok is, akik egy másik rendszert 700-800 ezer MSZMP-s tagtársukkal együtt gondtalan jólétben kiszolgálták (Mészáros Tamás, Bolgár György, Avar János, Aczél Endre stb.). Ebből igazán okulhattak volna, ugyanis a Rákosi rendszerben is, amely összehasonlíthatatlanul rosszabb volt a Kádárénál 1 milló MDP tag volt. A magyar ember a "honfoglalás" óta egyhuzamban félt, de a kis rövidke életében el akarta tartani a családját és önmagának is nyugodt életet kívánt, ezért egy pár igazi forradalmár kivételével kiszolgálta (talpnyalóként) a hatalmon lévőket.
A baj az, hogy a fiatalabb korosztály sem látja ezt az igazi okot, azaz az élet, a család, a munkahely féltését. Erre jó példa Török Gábor és Schmuck Andor hvg.hu-n megjelent cikke is, amelyekben vagy nem adnak válaszokat, vagy egyszerű bűnbakkeresésben látják a Fidesz hatalmát. Régebben az ellenzékieket kivégezték, börtönbe csukták, száműzetésbe kényszerítették, míg ma kissé kultúráltabban megduplázzák a közszolgák létszámát, földet, trafikot stb. kapnak, cégeik kapják a zsíros megrendeléseket, tehát ők és családjuk szintén a Fideszre fog mindíg szavazni. A szegényebbeket is megveszik néhány ezer forinttal, mázsa krumplival stb. Mindehhez elég kb. 1 millió megvásárolt, megfélemlített ember, aki a családtagjaival már simán biztosítja a 2 milliós szavazótábort, ami elég a hatalom bebetonozásához. Kilóra megvették az országot. Ez a lényeg: a megfélemlítés és a jutalmazás. Ez a történelem tanulsága, amit Orbán jól megtanult. Akinek nem tetszik, az elmehet külföldre, vagy beáll a sorba.
Végül néhány bölcs embertől származó idézet annak bizonyítására, hogy egyes társadalmakban nem sok minden változik:
Dean Wesley Smith:
A világ hatalomvágyó politikusai tesznek az emberekre, a saját népükre, a híveikre és az ellenlábasaikra egyaránt; akiket valójában csak a saját karrierjük és újraválasztásuk érdekel; akik elfelejtik, hogy hivatalba lépésükkor a szolgálatuk, és nem az uralkodásuk veszi kezdetét.
Edmund Power:
Mindenkinek meg kell felelnie valami magasabb hatalom elvárásainak. Nézzen körül: így működik a világ, ez forgatja a kerekeit. Lehet, hogy nem mindig tetszik nekünk, de mi az alternatíva?
Thomas Bailey Aldrich:
A korlátlan hatalom szinte mindenkiből zsarnokot csinál.
Robert Ludlum:
Egyetlen dologról szól a történelem időtlen idők óta: az ember mindent megtesz, hogy oly mértékben ragadja magához a hatalom gyeplőjét, hogy megszabhassa a társadalmi berendezkedést, szüntelenül a közjó rovására igyekszik gazdagodni, és ebbéli törekvésében rákényszeríti a maga erkölcsét, vagy hitét másokra.
Végül egy kedvencem a Star Trek sci-fi sorozatból:
Az abszolút hatalom abszolút romlásba dönt.