A Fidesz kormányprogjamjának sarkalatos pontja volt, hogy lakossági megszorítások nélkül teszik rendbe az ország gazdaságát. Ennek egyik leglátványosabb eleme a 16%-os SZJA kulcs bevezetése volt, amelyről azonban kiderült, hogy egyes jóváírások megszüntetésével nem mindenki számára kedvező eredményt hoz az idén.
Az emberek többsége csak arra figyel, hogy mennyit kap hó végén tisztán, hogy mire és megddig költheti el, az már meghaladja a gondolkodás távlatát. Mindenkinek tudomásul kell venni, hogy az összes eddigi gazdasági esemény következményeit a lakosság fogja elviselni. Nőttek az üzemanyagárak (tavaly februárban 314,90-ért tankoltam, ma a Shell kúton 374,90.-Ft volt egy liter 95-ös benzin, ami 19%-os drágulás), ami az öszzes termék árát növeli. Az újságom 10%-kal lett drágább, a kenyerem 5%-kal, a gáz ára rövidesen 15%-kal emelkedik. A bankom emelte a készpénzfelvét és számlavezetési díjakat, a kamatokat csökkentette. A nagyáruházban, ahol vásárolni szoktam, már érzékelem az áremelkedést, aminek nem kis részben a forint rohamos leértékelődése az oka. A tervezett leépítések, takarékossági programok sem kedveznek a gazdaságnak. Egy hónap alatt 35 ezer fővel nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma (MTI), az álláskínálat meg 25%-kal csökkent. Budapest költségvetésében egyaránt Kevesebb pénz jut beruházásra, művészetekre, hajléktalanokra stb. Mik ezek a jelenségek, ha nem megszorítások? Lehet más elnevezést találni de attól a valóság ugyanaz marad.
Végezetül összefoglalva eljutottunk odáig, hogy "a gazdasági-pénzügyi kockázatot tekintve Irak kedvezőbb elbírálás alá esik, mint Magyarország". Szomorú.